مقالات

نحوه پرورش آلوئه ورا

آلوئه ورا

آلوئه ورا پانصد سال قبل از آفریقا به جزیره قشم آورده شده است. این گیاه درمناطق خشک گرمسیری و نیمه گرمسیری به عنوان گیاه زینتی و دارویی کشت می شد. این گیاه به علت رویش در مناطق بیابانی به نام لاله بیابانی معروف شده است. گیاه آلوئه ورا هم اکنون در جنوب ایران در استان های هرمزگان و بوشهر در حال کشت است.

طبع و خواص آلوئه ورا

طبع آلوئه ورا گرم و خشک است.

خون را تصفیه می کند.

قند خون افراد دیابتی را کنترل می کند.

این گیاه برای درمان های پوستی مانند سوختگی و خراش های ایجاد شد در صورت استفاده می شود.

این گیاه برای درمان بیماری های پسوریازیس و شوره سر به کار می رود.

شیره ی تهیه شده از آلوئه ورا که به آن لاتکس نیز می گویند، ملینی قوی می باشد که در درمان یبوست استفاده می شد اما به دلیل کامل نبودن تحقیقات درباره آلوئه ورا، FDAدستور داد که این گیاه را از ترکیب داروها حذف کنند.

شرایط پرورش آلوئه ورا

۱.آبیاری : این گیاه به آبیاری زیادی نیاز ندارد و هر ۷ روز یک بار آبیاری شود. به این نکته توجه داشته باشید که آبیاری این گیاه باید طبق برنامه و منظم انجام شود تا عملکرد ژله در این گیاه را افزایش دهد.

۲. خاک : بهترین خاک برای این گیاه، خاک شنی لومی با زهکشی بالا می باشد.

۳. کود : قبل از کشت در سال اول به خاک مزرعه کودهای حیوانی اضافه کنید.

۴. نور : این گیاه در مکانی که نور آفتاب کم باشد رشد می کند به عبارت دیگر، کاشتن گیاه در نور مستقیم خورشید یاعث تغییر رنگ برگ ها می شود و رشد گیاه را متوقف می کند.

۵. دما : این گیاه می تواند دمای بین ۱۰ تا ۵۰ درجه سانتی گراد را تحمل کند اما بهترین دما برای رشد این گیاه بین ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی گراد می باشد. ( این گیاه در صفر درجه سانتی گراد از بین می رود)

نحوه کاشت آلوئه ورا

قلمه زدن آلوئه ورا از طریق پاچوش

تکثیر از طریق پاجوش ساده ترین و بهترین روش قلمه زدن آلوئه ورا است زیرا هم از نظر اقتصادی، کیفی وعملکرد بالا مقرون به صرفه است که به روش زیر صورت می گیرد.

۱. پا جوش هایی از گیاه با طول عمر حدود ۳ تا ۴ ماه که چهار تا پنج برگ دارند را انتخاب کنید و به این نکته توجه داشته باشید که ارتفاع آنها حدود ۲۰ الی ۲۵ سانتی متر باشد. ( هر بوته آلوئه ورا می تواند ده ها پاجوش تولید کند.)

۲. پاجوش ها را با ملایمت و به آرامی با حفر خاک اطراف آنها و جداسازی از گیاه مادری، بدون اینکه به گیاه مادری آسیبی برسد جدا کنید و به گلدان منتقل کنید.

۳. طی ۲ تا ۳ هفته ریشه های گیاه شروع به رشد می کنند و بزرگ می شوند و گیاه جدید تولید می شود در آن زمان گیاه را به حاک زمین زراعتی منتقل کنید. به این نکته توجه داشته باشید که فاصله کاشت بین بوته های گیاه ۶۰ الی ۹۰ سانتی مترباشد.

۴. بهترین زمان برای قلمه زدن این گیاه فصل بهار است.

نحوه برداشت آلوئه وراپرورش آلوئه ورا

زمانی که طول برگ های این گیاه به بیش از ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر رسد به وسیله ی چاقو با قیچی باغبانی برگ ها را از ساقه برش دهید. این برگ ها دارای ژله زیادی در خود می باشند.
برداشت آلوئه ورا به صورت چهار فصل است و در تمام فصول سال قابلیت برداشت دارد. در اولین دوره کشت، آلوئه ورا پس از ۶ ماه برداشت می شود و در نوبت های بعدی هر ۳ ماه یکبار محصول می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *