مقالات

نحوه پرورش میوه اژدها

 میوه اژدها

میوه اژدها از خانواده کاکتوس است و مبدا این میوه مکزیک، آمریکای جنوبی و مرکزی است. این میوه در کشور های آسیای جنوب شرقی مانند وییتنام، تایوان، جنوب چین، و مالزی کشت می شود.  این میوه پنج رنگ دارد و مهم ترین میوه اژدها از نظر بار دهی به رنگ زرد و قرمز می باشد. میوه اژدها از کشورهای دیگر وارد ایران می شود و به صورت محدودی از روش گلخانه ای در بعضی از مناطق ایران تولید می شود.

این میوه به علت مقادیر بالای ویتامین ها و مواد معدنی موجود در آن به ترمیم موهای رنگ شده و آسیب دیده کمک می کند علاوه بر این، این میوه به پاک سازی و سم زدایی پوست کمک می کند. میوه اژدها سرشار از ویتامین c است که برای درمان آفتاب سوختگی به کار می رود. با خوردن این میوه می توان از دچار شدن به بیماری هایی مانند سرطان، دیابت و بیماری قلبی جلوگیری کرد.

نحوه کاشت

۱٫ آمادگی دانه های سیاه : با یک چاقو میوه را به دو به نصف تقسیم کنید و دانه های سیاه را از وسط خمیری آن بیرون آورید و دانه ها به آرامی بشورید. سپس آنها را داخل حوله ی کاغذی مرطوب قرار دهید و به مدت یک شب یگذارید کنار بماند. یک بطری یا سینی را برای جوانه زنی انتخاب کنید و آن را از خاک پر کنید.

۲٫ نوع خاک : از مخلوط خاک زغال سنگ و پرلیت برای کاشت این میوه استفاده کنید. ( بذر ها روی سطح خاک بگذارید و یک لایه نازک روی آن خاک بریزید.)

۳٫ نحوه آبیاری : با استفاده از آبپاش خاک را مرطوب کنید و روی خاک سطح خاک را با پوشش پلاستیکی بپوشانید. ( خاک را تا زمانی که جوانه بزند مرطوب نگه دارید.)

۴٫ زمان جوانه زدن : دانه های سیاه ۱۵ تا ۳۰ روز طول می کشد تا جوانه بزند.

۵٫ کاشت در گلدان : پس از جوانه زدن  پلاستیک را بردارید و پیاز گل را به گلدان های بزرگتر منتقل کنید. ( پس از بزرگ تر شدن پیاز گل آن را به خاک باغ منتقل کنید.)

۶٫ محل کاشت : مکانی که قصد دارید در آن درخت میوه اژدها را بکارید بسیار مهم است زیرا زمان بالغ شدن ریشه ها و برگ هایش به سمت بالا و طراف می رود.

۷٫ شرایط نور دهی : این میوه گیاهی گرمسیری است و گرما و آفتاب را دوست دارد بهتر است آن را جایی بکارید که تنها بخشی از نور آفتاب را دریافت کند.

۸٫ نوع خاک باغ : میوه اژدها در خاک شنی به خوبی رشد می کند این خاک باید به خوبی تمیز شده باشد.

۹٫ زمان آبیاری :  این گیاه زمانی آبیاری شود که کاملا خاکش خشک شده باشد.

زمان میوه دهی

رشد درخت میوه اژدها به مدت ۲ سال طول می کشد. میوه دهی این درخت از اوایل تابستان تا اواسط پاییز می باشد. گل دهی در اوایل تابستان است و مدت کوتاهی بعد از گل دهی، میوه ها بر روی درخت شکل می گیرند. گل های این درخت در شب باز می شود. گل ها در ابتدا به صورت یک غنچه هستند که بعد از ۱۳ روز باز می شوند. میوه ها حدود ۵۰ روز بعد از گل دهی و گردافشانی به بلوغ می رسند. در طول فصل رشد، درخت این میوه به گل دهی ادامه می دهد و میوه های جدیدی تولید می کند.

نحوه برداشت

پرورش میوه اژدها

زمانی که رنگ میوه از سبز به رنگ قرمز یا صورتی تغییر کرد، میوه را با استفاده از چاقوی باغبانی و حرکت چرخشی دست از ساقه جدا کنید.

شرایط نگهداری

۱٫ کود : این میوه هر دو ماه یک بار به کود نیتروژن دار نیاز دارد.

۲٫ دما : این میوه  ۶ تا ۸ ساعت در روز به نور خورشید نیاز دارد توجه داشته باشید که دمای محیط باید بین ۱۸ و ۲۵ درجه سانتی گراد باشد و دمای بالاتر از ۳۷ درجه سانتی گراد برای میوه دهی این درخت مضرر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *