مقالات

کاشت برنج در انواحی مختلف ایران

کاشت برنج

برنج از مهم ترین غلات و اقلام غذایی جهان است و نیمی از جمعیت جهان، روزانه از برنج  در وعده های غذایی استفاده می کنند. دو کشور هند و چین نیمی از برنج دنیا را تولید می کنند و کشور های گرمسیری و نیمه گرمسیری مانند تایلند، پاکستان، ژاپن اندونزی و فیلیپین از مهم ترین تولیدکنندگان برنج  در دنیا به شمار می روند.

مناطق کاشت برنج در ایران

برخلاف تفکر مردم برنج در مناطقی غیر از شمال ایران هم کشت می شود.کاشت برنج

شمال کشور ایران  

گیلان : معروف ترین بِرنج در شهر گیلان برنج هاشمی است زیرا این بِرنج در برابر آفت ها ی گیاهی و جانوری مقاومت بیشتری دارد و کود صنعتی کمتری برای تولید این بِرنج استفاده می شود. بِرنج هاشمی در شهرهایی مانند زنجان، قزوین هم کاشته می شود.

مازندران: معروف ترین بِرنج در شهر مازندران برنج طارم مازندران است و کشاورزان شهر های فریدون کنار، دابودشت،محمودآباد و روستاهای اطراف این نوع برنج را می کارند.

جنوب کشور ایران

خوزستان : ِبرنج عنبربو در شهر خوزستان تولید می شود و به دلیل طعم و عطری که دارد در این شهر معروف شده است.

شیراز: بِرنج چمپای قصردشتی در شیراز تولید می شود و نام دیگر آن چمپای کامفیروزی است. این بِرنج به دلیل کشت در کامفیروز به این نام شناخته شده است.( دارای اندازه متوسط، عطر و طعم مطلوب)

علاوه بر این در شهر اصفهان بِرنج لنجان تولید می شود.

غرب کشور ایران

لرستان : بِرنج دورود در شهر خرم آباد در استان لرستان تولید می شود و سطح زیر کشت این بِرنج از ۴۲۰۰ هکتار به ۵۰۰۰ هکتار رسید.

شمال شرق ایران

خراسان شمالی: بِرنج طارم دم سیاه و ارقام اصلاح شده شفق و فجر در این استان در شهر بجنورد تولید می شود.

شرایط کاشت برنج

۱٫ دما : دمای مناسب برای رشد این گیاه بین ۲۰ تا ۳۷ درجه سانتی گراد است. دمای پایین در اوایل فصل زراعی سبب به تاخیر افتادن زمان رسیدن دانه ها می شود و دمای بالا هم موجب کاهش تعداد سنبلچه ها و وزن دانه ها می شود.

۲٫ رطوبت : مناسب ترین میزان رطوبت برای دانه این گیاه، ۷۰ تا ۸۰ درصد است به این نکته توجه داشته باشید که رطوبت کمتر از ۴۰ درصد باعث می شود که گیاه گلدهی نداشته باشد. علاوه بر این، وزش باد ، ریزش باران و تگرگ در زمان گلدهی زیان بار است.

۳٫ آبیاری : آب مورد نیاز بِرنج از سایر غلات بیشتر است به عبارت دیگر هشتاد درصد آب مورد نیاز این گیاه در مناطق استوایی ، از آب باران تامین می شود و ۲۰ درصد باقی مانده از آب رودخانه و آب چاه تامین می شود.

۴٫ میزان آب : از زمان کاشت تا برداشت بین ۳۰۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ متر مکعب آب نیاز دارد.

۵٫ دمای آب : اگر دمای آب کمتر از ۱۹ درجه سانتی گراد باشد باعث به تاخیر افتادن زمان رسیدن دانه می شود و اگر هم دما از ۳۰ درجه بیشتر باشد، گسترش ریشه و میزان عملکرد گیاه  به دلیل محدود بودن اکسیژن موجود در آب کم می شود و بازدهی گیاه کاهش می یابد.

۶٫ خاک : مناسب ترین خاک برای کشت این گیاه، خاک رسی با لایه غیرقابل نفوذ در عمق ۵۰ تا ۱۵۰ سانتی متر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *