مقالات

نحوه کاشت گیاه شیرین برگ

نحوه پرورش گیاه شیرین برگ

تاریخچه گیاه شیرین برگ ( استویا)

مبدا گیاه شیرین برگ نواحی شمالی آمریکای جنوبی است و در سرزمین های برزیل، پاراگوئه می روید. ژاپن اولین کشور آسیایی بود که در سل ۱۹۷۰ از این برگ به عنوان شیرین کننده در صنایع غذایی و دارویی استفاده کرد. شیرین برگ در مناطق جنوبی ایران به صورت گلخانه ای کاشته می شود.  شیرینی حاصل از این گیاه ۲۵۰ تا ۳۰۰ برابر دیگر گیاهان قندآور چون نیشکر و چغندر قند است .  این برگ جایگزین مناسبی برای شیرین کننده های مصنوعی چون آسپارتام، سدیم ساخارین است.

خواص شیرین برگ

۱٫ دیابت و قند خون: یکی از مهم ترین خواص این گیاه، کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت می باشد. به این صورت که ترکیب گلیکوئبدی موجود در این گیاه هنگامی که تجزیه می شود، ذرات حاوی گلوکز را در روده برزگ جذب می کند و مانع از ورود آن به جریان خون می شود. به این ترتیب باعث کاهش قند خون می شود و به این دلیل برگ شیرین ( استویا) یک جایگزین ایده آل برای شکر و قند است.

۲٫ درمان اگزما: این گیاه یکی از بهترین گیاهان دارویی برای درمان بیماری های پوستی ازجمله اگزما می باشد.

۳٫ پوکی استخوان: این گیاه با افزایش متابولیسم کلسیم، به افزایش تراکم استخوان کمک کرده و برای درمان پوکی استخوان مفید می باشد.

نحوه کاشت گیاه شیرین برگ

۱٫ زمان کاشت بذر:  بذر این گیاه را شش هفته قبل از آخرین سرما در خانه بکارید و یا اگر در منطقه سردسیر زندگی نمی کنید هر زمان که خواستید می توانید بذر ها را به کارید.

۲٫اندازه گلدان: برای هر بذر این گیاه یک گلدان ۸ سانتی متری تهیه کنید.

۳٫ شرایط خاک: خاک این گیاه را با قسمت های مساوی از ماس و پرلیت پر کنید و آنها را با هم مخلوط کنید و دقت کنید که گلدان دارای سوراخ های زهکشی باشد.( قبل از کاشت خاک را مرطوب کنید و اجازه دهید که آب اضافی آن خارج شود.)

۴٫ دمای نگهداری از خاک: گلدان را در یک پنجره جنوبی قرار دهید. دمای محیط را بین ۲۰ تا ۲۱ درجه سانتی گراد تنظیم کنید. ( گلدان را ببا یک پلاستیک روشن بپوشانید تا رطوبت خاک حفظ شود)

۵٫شرایط آبیاری: دو بار در روز خاک را مرطوب کنید و نگذارید خاک خشک شود. به اندازه ای آب اضافه کنید که یک سانتی متر از قسمت بالای خاک مرطوب شود.

۶٫ زمان جوانه زنی:  این گیاه معمولا ۱۰ تا ۱۵ روز بعد از کاشت جوانه می زد.

۷٫ زمان انتقال نهال به داخل  زمین: قبل از کاشت  نهال داخل زمین ۲ ماه صبر کنید تا خطر سرما به طور کامل رفع شود.( در مناطق گرم که زمستان های سردی ندارد می توان نهال ها  را در اواخذ پاییز کاشت.)

۸٫ انتخاب مکان مناسب: یک مکان آفتابی را برای کاشت نهال انتخاب کنید.

۹٫ شرایط خاک زمین:  خاک باید دارای مواد ارگانیک باشد و به خوبی زهکشی شده باشد.( خاک کم شور بهترین خاک برای این گیاه است).

۱۰ فاصله کاشت نهال ها: فاصله بین نهال ها بین ۳۰ تا ۶۰ سانتی متر باشد.

نحوه برداشت

پرورش گیاه شیرین برگ ۴ ماه بعد از کاشت می توانید محصول را  با استفاده از قیچی باغبانی برداشت کنید به این صورت که گیاه را ۵ تا ۷  سانتی متر از سطح زمین برش بزنید.( بهترین زمان برداشت این گیاه ماه های شهریور و مهر است).

شرایط نگهداری گیاه شیرین برگ

۱٫ این گیاه باید از سرما به طور کامل حفظ باشد.

۲٫ برای کاشت شیرین برگ مقداری کمپوست یا مالچ اضافه کنید.

۳٫ رطوبت خاک را در فصل تاستانی فراهم کنید.

۴٫ این گیاه برای پرورش به مقداری کمی نیتروژن نیاز دارد. این نیتروژن به صورت تدریجی از طریق کود ارگانیک آزاد می شود.

۵٫ خاک شما باید از شرایط زهکشی ایده آلی برخوردار باشد.

۶٫  گیاه در شرایطی نگهداری شود که نور و گرمای آن به اندازه کافی باشد.

۷٫ از آب دادن زیاد به این نوع گیاه جلوگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *