مقالات

نکات کلیدی پرورش درخت گردو

نکات کلیدی پرورش درخت گردو

تاریخچه درخت گردو

درخت گردو از خانواده راش سانان است. کاشت این درخت به ۷۰۰۰ هزار سال قبل از میلاد بر می گردد و گردو در ابتدا از ایران به خاورمیانه و از آنجا به یونان و روم و سپس به انگلستان و بعد به آمریکا برده شده است. مهم ترین گردو های موجود در دنیا معروف به گردوی ایرانی است زیرا تنها گونه ای از این خانواده است که مغز آن از نظر خوراکی مصرف اقتصادی دارد.

نکات مهم در کاشت درخت گردو

  فواید نهال پیوندی

۱٫زمان رشد درخت: رشد درخت گردو و میوه دهی آن از روش پیوندی خیلی سریع تر از بذر آن صورت می گیرد. به عبارت دیگر، رشد و میوه دهی درخت گردو که بین ۱۰ تا ۱۲ سال طول می کشد با استفاده از روش پیوندی بین ۳ تا ۴ سال است. (بعد از ۲ سال هم امکان بار دهی وجود دارد.)

۲٫کیفیت گردو: گردو هایی که از طریق بذر کاشته شده اند کیفیت پایین تری دارند به طور مثال، آنها کوچک و دارای لکه های سیاه هستند و به سختی از پوستشان جدا می شوند اما گردوهای پیوندی از نظر شکل، ظاهر و رنگ دارای کیفیت بالاتری هستند. و علاوه بر این مغز گردوی مرغوب تری دارند.

۳٫الگوی گل دهی: جوانه های درختی که از طریق بذر کاشته شده از یک الگوی متنوع و نامنظم برای گل دادن پیروی می کنند که در گرده افشانی گل ها مشکل به وجود می آورد. به طور مثال، جوانه های این نوع درخت خیلی زودتر از اوایل فصل بهار شروع به گل دادن می کند که اگر دمای  زیر منفی ۱٫۵درجه سانتی گراد باشد از بین می روند اما جوانه های درختی که از طریق پیوندی به وجود آمدند از یک الگوی منظم پیروی می کنند ( اواسط اواخر بهار گل می دهند)

۴٫رشد جوانه های درخت: رشد، شکل، اندازه جوانه های درخت به شیوه بذری متفاوت است اما برعکس در شیوه پیوندی شکل و اندازه جوانه های درخت یکسان است.

۵٫مقاوم در برابر آفت: درختانی که به شیوه بذری کاشته شدند مستعد آفت هستند اما درختان که به شیوه پیوندی کاشته شده اند مقاومت بیشتری نسبت به آفت دارند.

روش پیوند زدن

۱٫پایه:  قسمت پایین گیاه که در پیوند زدن استفاده می شود پایه پیوندی نام دارد. این پایه پیوندی، معمولا یک سیستم از ریشه سالم و بخشی از ساقه است. بهترین پایه برای پیوند پایه گِِردویی ایرانی می باشد. از پایه های بذری ۲ ساله که پوست آن به راحتی از چوب جدا می شود استفاده کنید.

۲٫پیوندک: به جوانه شاخه های یکسال ای که از ابتدای فصل رشد تا اوایل تابستان را رشد کرده باشند پیوندک گویند. پیوندک باید از بهترین ارقام گردو که دارای پوسته نازک، مغز روشن و توپر است تهیه شود.

۳٫روش: پیوند وصله ای یکی از روش های بسیار موفقیت آمیز است که باید در نیمه دوم تیر ماه تا اوایل مرداد انجام شود و دما در زمان پیوند باید بین ۲۰ تا ۳۰ درجه باشد.

۴٫نحوه برش: دو برش عمودی و موازی در دو طرف جوانه به طول۲٫۵ سانتی متر با چاقوی پیوند ایجاد کنید و توسط دو برش افقی به هم وصل کنید و قطعه بریده شده را با کمی چرخش پوست و کمک نوک چاقو جدا کرده و به همین اندازه روی پایه هم برش ایجاد کنید.

۵٫فاصله پیوند تا خاک: کمترین فاصله محل پیوند تا سطح خاک حدود ۲۰سانتی متر باشد. بعد از گذاشتن قطعه دارای جوانه روی پایه دورتادور پیوندک را با نوار پلاستیکی محکم بسته شود طوریکه فقط نوک جوانه بیرون بماند و بعد از ۳ تا ۶ هفته نوار پلاستیکی را جدا کنید.

نحوه برداشت

روش سنتی ( چوب بلند) به دلیل آسیب رساندن به درخت و تکیده شدن گردو ها توصیه نمی شود و برای برداشت از مکانیزه اصولی مانند بالابر استفاده شود که می توان آن را به تراکتور متصل نمود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *