مقالات

نحوه پرورش توت فرنگی

نحوه کاشت توت فرنگی

تاریخچه توت فرنگی

تاریخ دانان معتفدند که اولین توت فرنگی در سال ۲۳۴پیش از میلاد در روم باستان کاشته شد و برای اهداف پزشکی مورد استفاده قرار می گرفت. در اوایل قرن نوزدهم توت فرنگی در شهر کالیفرنیا کاشته شد و امروزه در این شهر هر ساله ۱۰هزار هکتار زمین برای کشت توت فرنگی استفاده می شود. در ایران در دوره قاجاریه شخصی به نام اتابک اعظم از فرانسه به ایران با خود توت فرنگی آورد و مردم ایران آن را  توت فرنگی اتابکی خوانند اما امروزه به نام توت فرنگی مشهور است.

فواید توت فرنگی

۱.افزایش ایمنی بدن به دلیل داشتن ویتامین C

۲. دارا بودن مواد مغذی مانند ویتامین K، پتاسیم، منیزیم

۳.کاهش وزن به  دلیل فیبر موجود در توت فرنگی

۴٫ افزایش سلامت قلب به دلیل آنتی اکسیدان و پلی فنل های موجود در آن

۵.کاهش چین و چروک صورت به دلیل آنتی اکسیدان های قوی موجود در آن قوی

نحوه کاشت توت فرنگی

۱٫زمان کاشت : اواخر پاییز یا اوایل بهار

۲٫انتخاب بوته های مناسب : بوته های این گیاه برای کاشته شدن باید از ریشه های سالم به رنگ سفید و حالتی افشان تر برخوردار باشد.

۳٫شرایط خاک: خاک های نرم مانند خاک های شنی رسی برای رشد محصول بهتر است . به این نکته توجه داشته باشید که قبل از کاشت، خاک را آبیاری کنید زیرا این کار باعث حفظ ریشه ها در خاک می شود . علاوه بر این برگ های پیر را از بوته ها ی این گیاه جدا کرده و ریشه ها را نیز از هم جدا کنید زیرا این کار به ریشه زایی بهتر کمک می کند.( فاصله بوته ها نباید کمتر از ۱۵سانتی متر باشد و عمق خاک حفرشده هم بین ۱۰تا۲۰سانتی متر باشد.)

۴٫شرایط دمایی: دمای مناسب برای این گیاه ۱۵تا۲۵درجه سانتی گراد است . به این نکته توجه کنید که اگر در فصل زمستان دمای هوا به منفی ۱۸درجه برسد ضروری است که روی بوته ها را با نایلون بپوشانید.

۵٫شرایط آبیاری: این گیاه در زمان میوه دهی به آب زیادی نیاز دارد اگر میزان آب کم باشد میوه های کوچکی برداشت خواهد شد. به این صورت که توت فرنگی در ۲هفته اول پس از کاشت باید هر روز یک بار آبیاری شود و بعد از آن هفته ای یک یا دو بار نیاز به آبیاری دارد.

۶٫زمان برداشت محصول:  اگر بوته ها را در اواخر فصل پاییز کاشته اید می توانید تابستان آینده محصول خود را برداشت کنید. اگر در اوایل بهار آنها را کاشته اید می توانید بهار سال آینده محصول خود را برداشت کنید.

نحوه برداشت توت فرنگی

نحوه پرورش توت فرنگی

زمانی که میوه های این گیاه به رنگ قرمز تیره رسید آنها را به سرعت برداشت کنید تا از خراب شدن آنها بر روی بوته جلوگیری شود . به آرامیمیوه های این گیاه را به همراه ساقه سبز آنها جدا کنید به این نکته توجه داشته باشید که این کار را به آرامی انجام دهید تا آسیبی به بوته ها وارد نشود. اگر هنگام برداشت بعضی از میوه های این گیاه نرسیده بود و به رنگ قرمز و سبز بود ۲ تا ۳ روز صبر کنید تا آنها به رنگ قرمز تیره تبدیل شوند و بعد آنها را برداشت کنید.

نکات نگهداری بوته های توت فرنگی

۱.برای جلوگیری از حمله پرندگان و سایر حیوانات روی بوته ها به وسیله توری بپوشانید.

۲.برای جلوگیری از رشد علف های هرز و کم شدن نیاز بوته ها به آب از مالچ استفاده کنید.

۳٫مرطوب بودن خاک اهمیت بالایی برای ریشه های کم عمق مانند بوته های توت فرنگی دارد.

۴٫شکوفه ها را در سال اول کاشت بوته ها برای باروری بهتر بچینید.

۵.زمین را کود دهید تا خاک را از آب و تهاجم علف های هرز نگه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *