مقالات

نحوه پرورش شاه توت

تاریخچه شاتوت

شاه توت از گونه درخت گل دار است و جزو گروه توت سانان به شمار می رود و مبدا آن آسیای جنوب غربی می باشد و این میوه  قبل از دوران رومی ها به اروپا  آورده شده است. در آمریکا شاه توت به عنوان منبع غذایی برای کرم ابریشم مورد استفاده قرار می گرفت. این میوه شانزده گونه  مختلف دارد و ایران بزرگترین تولید کننده انواع توت ها در جهان است.

فواید شاه توت

1.جلوگیری از دییابت نوع دوم و کمک به کسانی  که دارای مشکل دییابت هستند.

2.جلوگیری از بیماری چشمی مانند آب مروارید.

3. جلوگیری از بیماری آلزایمر.

4. جلوگیری از بیماری پارکینگسون

5. کمک به کسانی که دارای عفونت اداری هستند.

نحوه کاشت شاه توت

1. زمان کاشت: فصل تابستان بهترین فصل برای کاشت این میوه است و به این نکته توجه داشته باشید که دمای هوا نباید زیر صفر درجه و بالای 32 درجه باشد.

2. شرایط جوانه زدن بذرهای شاه توت: قبل از کاشت بذرها را به مدت 3 ماه داخل فریزر بگذارید. بعد از 3 ماه یک سینی نشا را با خاک پر کنید و بذر ها روی خاک قرار دهید و آنها را با لایه نازک خاک ( 2 میلی متر) بپوشانید. بذر ها برای جوانه زنی به نور نیاز ندارند اما باید خاک آنها همیشه مرطوب باشد. 3 تا 4 هفته بعد از جوانه زنی آنها را به گلدان منقل کنید و هر کدام از آنها را در گلدان های جداگانه بکارید و بعد اواسط بهار نهال های شاه توت را به زمین باغ خود منتقل کنید.

3. شرایط محل کاشت: محل کاشت باید در جایی باشد که آفتاب به طور مستقیم بتابد و به این نکته توجه داشته باشید که اگر  محل کاشت در سایه باشد میوه ها بی خوبی رشد نخواهند کرد.

4. شرایط خاک: خاک باید به خوبی زه کشی شده باشد و  دارای  مواد آلی باشد. علاوه بر این هم خاک کمی اسیدی باشد.

5. اندازه  حفر گودال برای نهال های شاتوت: عرض گدال حفر شده باید 3 برابر گلدان شاه توت  باشد علاوه بر این فاصله نهال ها از یکدیگر باید 7تا 9 متر باشد و به این نکته توجه داشته باشید که از ریختن کود در داخل گدال هاپرهیز کنید. ( 2 الی 3 سال طول می کشد که  میوه بدهد)

6.شرایط آبیاری:  در اوایل کاشت، نهال به آبیاری زیادی نیاز دارد و باید هر هفته 1 یا 2 بار آبیاری شود.( درختان مسن حداقل 10 الی 15 روز یک بار آبیاری شود)

نحوه برداشت شاه توت

زمانی که رنگ این میوه به زنگ مشکی پر رنگ برسد آن را باید برداشت کرد. برای برداشت میوه ها در ابتدا پارچه ای زیر درخت پهن کنید و  قسمت مرکزی شاخه را گرفته و تکان دهید و به این نکتهنحوه پروش شاه توت توجه داشته باشید که در خنک ترین زمان از روز این کار را انجام دهید و شاه توت های چیده شده را در سایه قرار دهید و آنها را سریعا در سردخانه بگذارید.

مهم ترین استفاده از شاه توت

شاه توت به دلیل داشتن آنتی اکسیدان به عنوان پایدار کننده روغن سویا استفاده می شود به عبارت دیگر از فاسد شدن روغن سویا جلوگیری می کند. به این صورت که عصاره برگ درخت شاه توت را با حلال هایی مانند اتانول،آب را ترکیب کرده و محلولی با پایداری قوی به دست می آید.

شرایط نگهداری درخت شاه توت

1. کود مورد نظر باید شامل موادی مانند آهن،روی،منیزیم باشد. زمان کود دادن به سن درخت شاه توت بستگی دارد. ( کود را باید اواسط اسفند به درخت اضافه کنید و از دادن کود از تیر ماه به بعد پرهیز کنید).

2. در سه هفته اول به طور منظم درخت را آبیاری کنید.

3.  یک سال بعد کود نیتروژن دار به خاک اضافه کنید.

4. شاخه هایی که مانع رسیدن نور به میوه ها می شود را باید هرس کرد.

5. بهترین زمان هرس کردن فصل زمستان است زمانی که درخت در خواب زمستانی است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *