مقالات

نحوه کاشت چغندر قند

تاریخچه چغندر قند

در اوایل سال ۱۷۷۰ مردم انگلستان بر این باور بودند که می توانند چغندرقند را در زمان قحطی برای مردم فقیر استفاده کنند و این باور نشات گرفته از یک ترجمه نادرست از زبان آلمانی به انگلیسی بود و بعد ها چغندر قند را برای غذای دام ها استفاده کردنند  و در سال ۱۷۴۷  آندریاس مارگراف شیمیدان آلمانی  شکر را از چغندر جدا کرد  و او همچنین نشان داد که  قند تولید شده از عصاره نیشکر است . مهاجران آمریکایی در قرن هیجدهم میلادی  چغندر قند را وارد آمریکای شمالی کردند و جرج واشنگتن آزمایشات متعددی روی چغندر قند انجام داد که این آزمایشات  منجر به اراِئه دوازده نوع چغندر قند شد.

فواید چغندر قند

این گیاه شامل مواد مغذی مانند آهن، پتاسیم، فسفر، ویتامین B6 است. آنتی اکسیدان موجود در چغندر قند خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد و سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهد. لوتئین و زیگزانتین موجود در چغندر قند موجب افزایش قدرت بینایی می شود. علاوه بر این خطر ابتلا به التهاب کبد را هم کاهش می دهد.

نحوه کاشت چغندر قند

۱٫ شرایط خاک:  بافت خاک متوسط و اسیدیته خنثی تا کمی قلیایی باشد. خاک را تا حدود ۵ سانتی متر حفر کنید و سنگ های اطراف و داخلش را بردارید. و قبل از کاشت خاک را بیشتر از یک ماه آماده نکنید زیرا منجر به خشکی بیش از حد خاک می شود.

۲٫ زمان کاشت: در اوایل فصل بهار بکارید تا با سرمای زمستان مواجه نشوید.

۳٫ نحوه کاشت بذر: بذر های این گیاه را در عمق ۳ سانتی متر در خاک بکارید و به این نکته توجه داشته باشید که نباید دانه ها را نزدیک به هم کاشت به این علت که ریشه ها به همدیگر آمیخته می شوند. بذر ها را با یک لایه از خاک ببپوشانید.

۴٫ نحوه آبیاری: ابتدای زندگی گیاه کم و فواصل آبیاری طولانی تر باشد و در تابستان به دلیل درجه حرارت طولانی مصرف آب زیادتر و فواصل آبیاری کمتر باشد.

۵٫ زمان جوانه زدن: حدود ۱۵ روز بعد از کاشت بذرها شروع به جوانه زدن می کنند.

۶٫ زمان برداشت:  در فصل پاییز زمانی که این گیاه به ۵ سانتی متر رسید از خاک در بیاورید توجه داشته باشید که اگر دیرتر از خاک در بیاورید چغندر قند مزه خودش را از دست می دهد .

نحوه برداشت چغندر قند

نحوه پرورش چغندر قند

۱٫ روش سنتی:  استفاده از بیل یا چنگک به آرامی سطح خاک را کنار بزنید به جای کشیدن قسمت های سبز برگ چغندر.

۲٫ روش جدید:  استفاده از ماشین کمباین کششی. این دستگاه قادر به برداشت این محصول در اندازه های مختلف ، برداشت هر هکتار در کمتر از یک ساعت، مجهز به سیستم اتوماتیک تنظیم چرخ های دستگاه و مجهز به سیستم تمیز کننده است.

نکات نگهداری چغندر قند

۱٫ زمانی که علف های هرز را از خاک در میاورید مراقب باشید که آسیبی به ریشه هایش ( سطح خاک) نزنید.

۲٫ دمای خاک ببیشتر از ۲۰ درحه سانتی گراد نباشد و بذر ها عمیق کاشته نشود.

۳٫ کود نیتروژن برای تولید چغندر قند استفاده می شود زیرا نیتروژن یکی از عناصر کلروفیل است. کلروفیل ترکیببی شیمیایی در گیاهان است که با استفاده از انرژی خورشیدی، آب و دی اکسیدکربن قند تولید می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *