مقالات

نحوه پرورش پسته

نحوه پرورش پسته

تاریخچه پسته

پسته از خانواده آناکاردیاسه و درختچه  ای است که مبدا آن خاورمیانه و آسیای مرکزی است. قدمت کاشت پسته به هزاران سال قبل برمیگردد و  زمان پیدایش پسته در کشور ایران و افغانستان شش سال قبل از میلاد می باشد. واژه پسته در اصل فارسی است که از طریق زبان لاتین وارد زبان اروپایی شده است. پسته در تورات و انجیل به عنوان هدیه ای با ارزش که از طرف پسران یعقوب از کنعان به مصر آمده است ذکر شده است.

فواید پسته

این نوع خشکبار سرشار از مواد مغذی مانند پتاسیم، منیزیم،فسفر و ویتامین B6 می باشد و همچنین آنتی اکسیدان موجود در آن خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد علاوه بر این فیبر موجود در آن سلامت سیستم گوارشی را افزایش می دهد و نقش مهمی در کاهش وزن دارد.

نحوه کاشت پستهنحوه پرورش پسته

تهیه کردن دانه های پسته خام . ( نباید شور و سرخ شده باشد)

گذاشتن حوله کاغذی مرطوب در یک کیسه پلاستیکی. کمی حوله را تا کرده و با استفاده از آب آن را مرطوب و داخل کیسه بگذارید. توجه داشته باشید که میزان مصرف آب به قدرت جذب حوله بستگی دارد.

اضافه کردن دانه های پسته خام به کیسه پلاستیکی. تقریبا پنج تا دانه به کیسه اضافه کنید و درکیسه را به خوبی بندید و به مدت حداقل یک هفته در دمای اتاق بگذارید. توجه داشته باشید که نباید دانه های زیادی در کیسه بگذارید و کیسه باید فاقد هر گونه سوراخی باشد  در غیر اینصورت جوانه زدن دانه به تعویق خواهد افتاد.

انتقال بذر به گلدان پلاستیکی پس از مشاهده جوانه. به محض مشاهده جوانه، دانه را به درون گلدان پلاستیکی که خاکش را مرطوب است انتقال  دهید. توجه داشته باشید که ته گلدان را برای خروج آب سوراخ باشد و از  بیش از حد  دادن آب به دانه جلوگیری کنید.

کاشت جوانه در داخل خاک پس از مشاهده رشد جوانه. گودالی به قطر ۱تا ۵ متر و عمق ۱ تا ۵ متر حفر کنید که گنجایش ریشه توپه ای گیاه را داشته باشد.

علامت زدن جایگاه درخت . فواصل درختان نباید کمتر ار ۶ متر باشد.

نحوه جایگذاری درخت نر و ماده. درخت نر باید در مرکز درخت ماده قرار بگیرد که گرده افشانی به خوبی انجام شود.

 نحوه آبیاری. پسته در شرایط خشک و گرم رشد می کند و نیاز به آبیاری زیاد ندارد توصیه می شود که هر ماه آبیاری شود و اگر متوجه شدید که برگ های درخت شروع به زرد شدن می شود به این معنی است که به گیاه زیاد آب داده شده است و بهتر است کم آب دهید. علاوه بر این در اوایل پاییز بهتر است که آبیاری را متوقف کنید تا گیاه برای خواب زمستانی آماده شود.

نحوه برداشت محصولنحوه پرورش پسته

تکان دادن برگ های درخت. بهترین زمان برداشت محصول زمانی است که پوستش باز شده باشد و در این زمان برای جلوگیری از آفات و حشرات مضر باید سریع برداشت شود.  تکان دادن برگ درختان باعث می شود که پسته ها از شاخه ها به زمین بیفتد که این کار باعث بهتر جمع شدن محصول می شود و اگر تعداد درختان  زیاد باشد بهتر است از دستگاه های مکانیکی برداشت استفاده شود و توصیه می شود هنگام برداشت محصول خود را چک کنید که داخلش کپک نزده باشد.

نکات نگهداری درخت پسته

هرس: هرس کردن این محصول در فصل زمستان موجب بازدهی بهتر درخت پسته می شود.

کود دهی: مخلوط کردن کود شیمیایی با کود حیوانی که برای درخت مطلوب است

باروری بیشتر محصول: به ازای ۱۰ تا ۱۵ درخت ماده یک درخت نر در باغ بکارید.

زمان برداشت: برداشت را در ساعت های اولیه روز شروع نموده و محصول برداشت شده را زیر سایه و یا جای خنک قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *