مقالات

پرورش انبه

پرورش درخت انبه

اطلاعاتی درباره ی کاشت و نگهداری از درخت انبه

میوه ی آبدار درخت انبه رایحه ای خوشایند و استوایی دارد و طعم آن یادآور اقلیم های آفتابی و نسیم شرجی است. یک باغبان می تواند از باغ خانه اش چنین طعمی را استخراج کند. هرچند، سوال این جاست که چه طور می توان این درخت را پرورش داد؟

پرورش درخت انبه برای مکان هایی مناسب است که دما در آن ها معمولا از ۴ درجه ی سانتی گراد پایین تر نمی رود. اگر به اندازه ی کافی خوش شانس هستید و محل زندگی تان آب و هوایی گرمسیری دارد، از این نکات برای نگهداری  این درخت استفاده کنید و فقط در طول چند سال از میوه هایی که حاصل دسترنج خودتان هستند، لذت ببرید.

چگونگی پرورش درخت انبه

درختان انبه ریشه هایی عمیق دارند و در صورتی که آن ها را در باغ بکاریم، ممکن است بزرگ و تنومند شوند. آن ها درختانی همیشه سبز هستند و معمولا از ساقه های زیرزمینی موجود در بخش سفت گیاه می رویند. درختان انبه در طی سه سال میوه می دهند و میوه شان سریع رشد می کند.

نوعی از انبه را انتخاب کنید که مناسب محل زندگی تان باشد. این گیاه تقریبا می تواند در هر نوع خاکی رشد کند، اما خاکش باید کاملا خشک باشد و در محیطی پرورش یابد که از گزند سرما به دور باشد. اگر می خواهید بهترین محصول ممکن را دریافت کنید، درخت را در جایی بکارید که بتواند نور خورشید را به خوبی دریافت کند.

کاشت درخت انبه  از اواخر زمستان تا اوایل بهار صورت می گیرد، زیرا در این زمان گیاه از لحاظ رشد فعال نیست.

کاشت درخت انبه

در محل کاشت گیاه سوراخی حفر کنید که پهنا و عمقش دو برابر ریشه ی توپ مانند درخت باشد. برای چک کردن میزان زهکشی، مقداری آب در سوراخ بریزید و ببینید که آب با چه سرعتی داخل خاک فرو می رود. درختان مانگو می توانند تا حدی در مقابل سیل مقاومت کنند، ولی سالم ترین گیاهان در خاک هایی رشد می کنند که آب را به خوبی از خود عبور می دهند. درخت جوانی را که حاوی قلمه است، در بخش سطحی خاک بکارید.

لازم نیست درخت جوان را هرس کنید، ولی حواستان به شاخه هایی که از بخش قطع شده ی قلمه می رویند باشد و آن ها را بِبُرید. زمانی که ریشه های درخت جوان مانگو در حال ثابت کردن مکان خود در خاک هستند، گیاه به آبیاری مکرر نیاز دارد.

پرورش درختان انبه از بذر

درختان انبه به آسانی از طریق بذر پرورش می یابند. یک هسته ی تازه ی انبه تهیه کنید و پوسته ی سخت آن را بشکافید. بذر داخل هسته را جدا کنید و آن را گلدانی بکارید که حاوی مخلوط مخصوص رشد اولیه ی گیاه است (این مخلوط حاوی موادی است که باعث می شود ریشه های گیاه از همان ابتدا سالم و قوی رشد کننند). شش سانتی متر از بذر باید از سطح خاک بیرون بزند.

خاک را به طور یکنواخت مرطوب نگه دارید و گلدان را در جایی قرار دهید که دمای آن از ۷۰ درجه ی سانتی گراد کمتر نشود. احتمالا گیاه بین هشت تا چهارده روز جوانه می زند، اما ممکن است جوانه زدن سه هفته بعد از کاشت بذر رخ دهد.

به خاطر داشته باشید که درخت انبه جدید شما حداقل تا شش سال میوه نمی دهد.

نگهداری از درخت انبه

نگهداری از درخت انبه مشابه نگهداری از سایر درختان میوه است. آن قدر به درخت آب بدهید که ریشه های اصلی اش از آب اشباع شوند. قبل از آبیاری مجدد، سطح خاک باید به اندازه ی چند اینچ خشک شده باشد. آبیاری را دو ماه قبل از گُل دادن گیاه متوقف کنید و بعد از این که درخت میوه داد، دوباره آبیاری را شروع کنید.

سه بار در سال کود نیتروژن به درخت بدهید. بین تعداد دفعات کوددِهی فاصله ی زمانی ایجاد کنید و در حین رشد درخت، هر سال ۴۵ کیلوگرم کود به آن بدهید.

زمانی که درخت چهار ساله شد، آن را هرس کنید و ساقه های ضعیف را قطع کنید تا درخت چهارچوبی از شاخه های قوی داشته باشد. بعد از آن فقط زمانی درخت را هرس کنید که شاخه ی شکسته یا بیمار داشته باشد.

به هنگام نگهداری از درخت انبه حواستان به آفت ها و بیماری های مختص گیاهان نیز باشد. این مشکلات را با آفت کش های آلی، بازدارنده های طبیعی و یا روغن های مخصوص باغبانی حل کنید.

با پرورش درخت انبه در باغ خانه تان می توانید همیشه از یک درخت زیبا میوه ی تازه و خوش طعم به دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *