کشاورزی

نحوه پرورش هویج

نحوه پرورش هویج

هویج (Daucus carota) یک سبزی ریشه ای است که اغلب ادعا می شود یک خوراکی کامل و سالمی است.هویج ترد ، خوشمزه و بسیار مغذی است. هویج منبع خوبی از بتاکاروتن ، فیبر ، ویتامین K1 ، پتاسیم و آنتی اکسیدان ها است . آنها همچنین فواید بیشماری برای سلامتی دارند. آنها یک ماده غذایی کم وزن هستند و به پایین آمدن کلسترول کمک کرده و در بهبود سلامت چشم نقش مهمی را ایفا می کنند.علاوه بر این ، آنتی اکسیدان های کاروتن آنها با کاهش خطر ابتلا به سرطان مرتبط می باشد. هویج در رنگهای مختلفی از جمله زرد ، سفید ، نارنجی ، قرمز و بنفش یافت می شود.

انواع هویج

هویج نارنجی، رنگ روشن خود را از بتا کاروتن دریافت می کند . بتاکاروتن ، آنتی اکسیدانی است که بدن شما آن را به ویتامین A تبدیل می کند.هویج هایی که در مزرعه کاشته می شوند ، از عطر و طعم و بافت بخصوصی برخوردار هستند! آنها یک گیاه محبوب و با ماندگاری طولانی مدت هستند که در بسیاری از اقلیم ها قابل رشد می باشند.

تاریخچه هویج

ریشه واقعی هویج ، از کوهپایه های افغانستان است. هنگامی که  این گیاه حدود قرن دوازدهم در اروپا ظاهر شد ، به رنگهای شاد مانند قرمز ، زرد ، نارنجی ، بنفش و سفید رشد می کردند. متعلق به خانواده چتریان  می باشد ، هویج در میان دیگر سبزیجات شباهت زیادی با جعفری ، کرفس ، هویج وحشی و رازیانه دارد.

پرورش هویج  از طریق بذرهای موجود در باغچه شما ، جعبه مخصوص کاشت یا حتی در یک گلدان بزرگ بسیار آسان است. تا زمانی که به طور مناسب خاک را قبل از کاشت آماده کنید ، این محصول  تقریباً در هر آب و هوایی رشد خواهد کرد. برای رشد محصول خوب و آبدار در حدود ۷۰ تا ۸۰ روز اقدامات زیر را انجام دهید.

 

انتخاب نوع هویج

انتخاب نوع هویج  که از لحاظ اندازه ریشه و شکل برای خاک شما مناسب است را انتخاب کنید.

شش دسته اصلی هویج وجود دارد که شامل چندین زیرگروه است.

هویج  Chantenay : پنج تا شش اینچ در خاک رشد می کند و در اکثر انواع خاک قابل رشد و پرورش میباشد، اگرچه آنها شرایط غنی و سنگین خاک را ترجیح می دهند.

هَویج Thumbelina: نوع توپی همچنین به عنوان “Thumbelina” شناخته می شود ، “هویج نوع توپ ، بسیار شبیه به Chantenay است ، اگرچه آنها به اندازه هویج chantenay رشد نمی کنند.

هویج Danvers : نوعی هویج است که برای شکوفایی و رشد به خاک سنگین و سرشار از مواد مغذی احتیاج دارد. با وجود این ، خاک نباید زیاد عمیق باشد.

هَویج Nantes : در اصل ریشه آن فرانسوی است، هویجی استوانه ای با نوک های گرد است که بین شش تا نه اینچ عمق رشد می کند. آنها مانند دانورز در خاکهای کم عمق و غنی رشد خواهند کرد.

 

هویج ایمپراتور: این نوع هَویج ، که معمولاً در فروشگاه های مواد غذایی یافت می شود ، به خاک عمیق و هوایی برای تهویه احتیاج دارد. هویج ایمپراتور با ریشه های بخصوص و دراز و باریک و خاص خود که تا نوک هویج آویزان هستند مشخص می شود. آنها به شرایط خاص آب و هوایی و خاک مخصوصی نیاز دارند ، بنابراین اطمینان حاصل کنید که خاک شما عمیق ، غنی باشد و از تهویه مطبوعی نیز برخوردار باشد و قبل از تلاش برای کاشت این نوع هویج ، از زهکشی خوب آن خاک اطمینان حاصل کنید .

هویج آمستردام :این نوع هویج کوچک می باشد ، حدود ۳ اینچ (۷۶ میلی متر) طول دارند که باعث می شود آنها برای خاک های کم عمق و یا شرایط ضعیف تر خاک ایده آل شوند. همچنین می توان آنها را زودتر برداشت کرد.

انتخاب نوع بذر

نوع بذر خود را برای پرورش هویج انتخاب کنید. تخم هویج یا خام است که با یک لایه از رس بنتونیت پوشیده می شوند ، یا با اسپری قارچ کش درمان می شود. اگرچه آنها گرانتر هستند ، بذرهای پوشیده شده با خاک رس نسبت به دانه هایی که پوشش روی آنها نیست ، در حفظ رطوبت بهتر عمل خواهند کرد .

اگر می خواهید در نحوه رشد گیاه خود نقش داشته باشید و روند جوانه زنی را آسان تر کنید ، بذر های روکش دار را انتخاب کنید. علاوه بر این ، بذرهای روکش دار را آسانتر می توان کنترل کرد و بنابراین می توانید مکانهای آنها را راحت تر از بذرهای بدون پوشش تحت کنترل قرار دهید. فاصله دقیق نیاز به حذف گیاهانی که موجب تاخیر در مراحل رشد گیاه شما می شود را از بین خواهد برد.

آماده سازی باغ

منطقه ای را انتخاب کنید که نور خورشید را به طور کامل یا جزئی دریافت کند. گرچه آفتاب کامل بهترین گزینه برای آنها می باشد و همچنین می تواند در مکان سایه دار نیز مانند محصولاتی که در آب و هوای خنک پرورش می یابند ، به رشد خود ادامه دهد . خاک را کمی سست کنید.

مهمترین عامل هنگام رشد و پرورش هویج اطمینان از سست بودن خاک است. با استفاده از بیل ، خاک منطقه کاشت خود را به طور کامل زیر و رو کرده و سست کنید. هر نوع سنگ و یا خاک سخت و کلوخ را از ناحیه کاشت هویج جدا کنید. برای برداشتن هر نوع سنگ کوچک از شن کش استفاده کنید. برای کاشت و پرورش هویج به خاک سست نیاز دارید نه خاک سفت و سخت .

شرایط خاک مورد نیاز برای پرورش هویج

اگر خاک بیش از حد رسی باشد ، می توانید با افزودن مواد آلی (مانند شاخ و برگ درختان ، یا کود حیوانی) ، شن و ماسه یا کمپوست به خاک آن را نرم کنید. اگر این کار را نکنید ، پرورش هویج به خوبی شکل نخواهد گرفت.ممکن است بخواهید یک بستر برای کاشت آن بسازید. از آنجا که این گیاه به چنین شرایط سخت خاک احتیاج دارد ، می توانید به جای تلاش برای کاشت آن در یک بستر آماده ، یک منطقه کاملا جدید را برای کاشت مهیا کنید . برای ساخت بستر کاشت ، از چوب سدر استفاده کنید ، زیرا هنگام خیس شدن کپک نمی زند.میزان ph خاک خود را بررسی کنید.

پرورش هویج به خاک کمی اسیدی با pH بین ۵٫۸ و ۶٫۸ نیاز دارد. برای اندازه گیری میزان ph  موجود در خاک خود ، از دستگاه های موجود در فروشگاه ها ی محصولات باغبانی استفاده کنید . خاک را با کود ، کمپوست یا هر نوع کود آلی دیگر کود بدهید. حدود چهار اینچ کمپوست آلی را در خاک خود بریزید. این امر به جوانه زنی بذرها در خاک و تشویق آنها به ثمر دهی بیشتر کمک خواهد کرد.

کاشت و پرورش هویج

سه هفته قبل از آخرین یخبندان بهار ، شروع به کاشت بذر کنید . به تدریج پس از کاشت اولیه ، به مدت دو تا سه هفته ،  هفته ای یک بار  بذر بیشتری بکارید. این گیاه به آب و هوای سرد علاقمند است. اگر آن را در منطقه ای با آب و هوای گرم می کارید ، باید بذر را در پاییز یا زمستان بکارید. مجدداً مطمئن شوید که خاک شما قبل از تصمیم گیری برای کاشت به خوبی شخم زده شده و سست باشد.

در ضمن ، نحوه کاشت و پرورش هویج  در گلدان را بیاموزید . روند رشد آن در گلدان ، تقریباً مشابه با زمین یا یک جعبه کاشت است. فقط باید اطمینان حاصل کنید که گلدان شما به اندازه کافی عمیق است که گیاه را نگه می دارد و به آن اجازه می دهد تا ریشه هایش به اندازه کافی گسترش یابد.

بذرپاشی

بذرها را بدون ترتیب و نظم خاصی روی زمین مورد نظر پخش کنید یا در ردیف ها بکارید. اگر کاشت در ردیف ها صورت بگیرد ، بذرها را در حدود ۱ تا ۲ اینچ (۲٫۵ تا ۵٫۱ سانتی متر) از هم جدا در عمق کم بکارید یعنی عمق بیش از ۱ تا ۲ اینچ (۱٫۳ سانتی متر) نباشد. فاصله هر ردیف پرورش هویج ۸ تا ۱۰ اینچ (۲۰ تا ۲۵ سانتی متر) جدا از یکدیگر باشد .

دانه ها را با حدود ۱ تا ۲ اینچ (۱٫۳ سانتی متر) خاک غنی بپوشانید. می توانید برای پوشاندن بذر خود از کمپوست ، کاشت مخلوط خاک و حتی مخلوط کردن در مقداری شن و ماسه مخصوصاً در مناطق گرمسیری استفاده کنید. ماسه کمک می کند تا پرورش نهال های رو به رشد به خوبی حمایت شوند.

نهال های خود را تحت کنترل قرار دهید. بستگی به دمای خاک بذرها حدود یک تا سه هفته طول می کشد تا جوانه بزنند. هر چه خاک سردتر باشد ، بذرها مدت زمان بیشتری طول می کشد تا جوانه بزنند . پرورش هویج ها را پس از کاشت بسیار دقیق آبیاری کنید. بذر های آن سبک و شکننده هستند و در صورت آبیاری بیش از حد و یا با فشار زیاد آب ، به راحتی از بین می روند.

خاک را شیار کنید. حدود یک هفته پس از کاشت ، می توانید به آرامی خاک را شیار کنید تا از رشد علفهای هرز جلوگیری کند. این امر باعث می شود در فرآیند رشد علفهای هرزی که ممکن است از قبل ریشه خورده باشد اختلال ایجاد کند. برای انجام این کار بسیار ملایم و محتاطانه رفتار کنید و به صورت قاٸم و عمودی ردیف ها را شیار کنید . این کار باعث میشود تا در رشد دانه ها اختلال ایجاد نشود .

 

 نگهداری از گیاه هویجبرداشت هویج

 

همیشه خاک هویج را مرطوب نگه دارید. اگر در منطقه ای با آب و هوای گرم زندگی می کنید ، این بدان معنی است که باید گیاهان هویج خود را بطور روزانه آبیاری کنید. فقط اطمینان حاصل کنید که دانه های شکننده آ ن را از بین نبرید و یا با فشار زیاد آب به جوانه هایی که به تازگی جوانه زده اند آسیب نرسانید. به جای شیلنگ از آبپاش های مخصوص آبیاری استفاده کنید.

مالچ (کود گیاهی) را روی جوانه هایی که به تازگی جوانه زده اند بریزید . چند اینچ از زمین های اطراف نهال های هویج را به وسیله برگ ، پوست درختان، یا کاه و یونجه بپوشانید تا رطوبت آن حفظ شود. هر گونه علف هرزی که از طریق مالچ(کود گیاهی) بوجود می آید را با دست بیرون بکشید. این کار را به آرامی انجام دهید تا ریشه هویج خراب نشود.حتماً بخشی از خود هَویج را که از روی زمین شروع به رشد کرده را با مالچ بپوشانید. اگر تاج آن در معرض هوا قرار بگیرد، تلخ خواهد شد.

هَویج ها را سبک و تنک کنید. هنگامی که قسمت های بالا به دو اینچ برسد ، هَویج ها را با کشیدن پرورش هویج های کوچک از سطح زمین ، به فاصله یک اینچ از هم جدا کنید. این امر باعث کاهش ازدحام می شود و به سایر هویج ها اجازه می دهد تا فضای کافی برای رشد و گسترش ریشه های خود داشته باشد.

روش تنک کردن

بعد از گذشت دو هفته دیگر که  قسمت های بالا به چندین اینچ رسید ، هویج ها و گیاهان اضافی را دوباره بکشید و به فاصله سه تا چهار اینچ از هم جدا کنید. مطمئن باشید این مرحله را فراموش نکنید ، زیرا ازدحام آنها باعث میشود انها بخوبی رشد نکنند .

برداشت هویج خود را شروع کنید. این محصولات هر چه بزرگتر و بلند تر شوند ، شیرین تر و آبدار تر خواهند شد. با این حال ، به محض اینکه به رشد کافی رسید میتوانید آنها را بچینید و مصرف کنید که معمولاً بین دو تا سه ماه بعد از کاشت طول می کشد. شما زمانی می توانید بگویید که هویج رسیده است که تاج آن کمی به زمین چسبیده باشد. اکنون آماده برداشت است و قطر هویج در حدود ۳ ⁄ ۴ اینچ (۱٫۹ سانتی متر) رسیده است.

هویج ها را از قسمت پایه سبز آن بکشید تا آسیبی به ریشه نرسد. پایه ی سبز را بگیرید و قبل از اینکه هَویج را مستقیم بکشید ، آن را کمی به طرفین تکان دهید.

قبل از برداشت ، زمین را کمی آبیاری کنید و خاک آن را سست کنید تا در زمان بیرون کشیدن هویج به ریشه ها آسیب نرسانید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *