مقالات

گوجه فرنگی

همه آنچه که باید در مورد گوجه فرنگی بدانید

گوجه فرنگی ،(سولانوم  لیکاپرسیکوم)

گیاه گلدار از خانواده تاجریزی ( از جنس سولانوم) است که به دلیل میوه های خوراکی آن به طور گسترده ای کشت می شود. گوجه فرنگی به عنوان یک سبزی برای اهداف تغذیه ای ، منبع خوبی از ویتامین C و لیکوپن فیتوشیمیایی است. گوجه فرنگی معمولاً در سالادها به صورت خام خورده می شود ، به عنوان سبزی پخته شده استفاده می شود ، به عنوان ماده تشکیل دهنده غذاهای مختلف آماده و ترشی استفاده می شود.

علاوه بر این ، درصد زیادی از محصول گوجه فرنگی جهان برای فرآوری استفاده می شود. این محصولات شامل کنسرو گوجه فرنگی ، آب گوجه فرنگی ، سس گوجه فرنگی ، پوره ، رب ، گوجه فرنگی که در آفتاب خشک شده یا خمیرمایه خشک شده می باشد.

گوجه های در حال رشد و نمو: از کاشت تا برداشت

در این مقاله ، ما همه چیز را از کاشت تا برداشت محصول برای شما توضیح خواهیم داد. پرورش گوجه فرنگی زیاد سخت نیست، بسیار جالب می باشد و در آشپزخانه همه کاره است .

در اینجا ما تمام اطلاعات مورد نیاز که برای رشد و پرورش موفقیت آمیز گوجه فرنگی نیاز است را برای شما توضیح خواهیم داد .اطلاعاتی از قبیل انتخاب انواع گوجه فرنگی ، شروع کاشت ، پیوند گوجه فرنگی و سپس کاشتن آن در خارج از محیط خانه ، استفاده از حاٸل و قفس برای نگهداری از گوجه فرنگی و مراقبت از گیاه گوجه فرنگی.

گوجه فرنگی ، گیاهی است که روند رشد طولانی مدتی دارد و عاشق گرما و آفتاب است! این گیاه فصل گرم تحمل یخ زدگی را ندارند. در بیشتر مناطق ، خاک تا فروردین یا اردیبهشت ماه به اندازه کافی گرم نیست ، اما بستگی به محل زندگی شما دارد.

چقدر طول می کشد تا یک گوجه فرنگی بدست آید؟

این ، یکی از رایج ترین سوالات ماست. روزهای برداشت بستگی به رقم زراعی دارد ، اما تعداد روزهایی که طول می کشد تا به طور کامل برسد ، از ۶۰ روز تا بیش از ۸۰ روز طول می کشد .

به دلیل روند نسبتاً طولانی رشد ، گوجه فرنگی بیشتر از طریق نشاء یا عضو پیوند شده کاشته می شود تا بذرهای آن مستقیم داخل خاک کاشته شود. نشاء گوجه فرنگی را می توان از نهالستان ها خریداری کرد. به دنبال بوته های کوتاه و پرپشت با رنگ سبز تیره و ساقه های صاف و محکم به اندازه یک مداد یا ضخیم تر باشید. از خرید گیاهانی با برگ زرد ، خالدار خودداری کنید. از خرید گیاهانی که با گل یا میوه در حال رشد هستند ، خودداری کنید.

 

انواع گوجه فرنگیانواع کاشت گوجه فرنگی

گوجه فرنگی در اندازه های مختلفی از اندازه یک حبه انگور کوچک گرفته تا اندازه گوشت ران گاو غول پیکر موجود است. این انتخاب همچنین بستگی به نحوه استفاده شما از این میوه یا سبزی در آشپزخانه دارد. به عنوان مثال ، گوجه فرنگی روما برای تازه و خام خوردن زیاد جالب نیست اما برای سس ها و کچاپ ها مناسب می باشد. انواع گوجه فرنگی را می توان با توجه به عادت رشد آنها طبقه بندی کرد:

گوجه فرنگی معین ، گیاهانی هستند که تا ارتفاع از پیش تعیین شده رشد می کنند. آنها گزینه های خوبی برای تهیه کنسرو و سس می باشند.

گوجه فرنگی نامعین در طول فرایند رشد ، از نظر ارتفاع افزایش می یابد زیرا انتهای ساقه به جای گل های تعیین شده ، به رشد برگی ادامه می دهد. شاخه های جانبی این گیاه به طور مداوم در طول فصل به رشد خود ادامه می دهد. اگر می خواهید برداشت محصول مدت زمان طولانی تری به طول بیانجامد ، بهترین گزینه گوجه فرنگی نامشخص می باشد.

گوجه فرنگی نیاز به مراقبت هوشیارانه دارد ، زیرا این محصول در معرض آفات و بیماری های بسیاری قرار دارد. برای جلوگیری از بروز مشکلات ، ارقام مقاوم در برابر بیماری را انتخاب کنید. همچنین توجه داشته باشید که گیاه گوجه فرنگی بیشتر مستعد ابتلا به بیماری های خاکزاد و پوسیدگی هستند ، در صورتی که آنها به وسیله حاٸل های چوبی و یا سایر وسایل پشتیبانی ، در فاصله معینی از زمین دور نگه داشته نشوند .

نام علمی گیاه: سولانوم لیکوپرسیکوم

کاشت: انتخاب مکان

مکانی را انتخاب کنید که به طور کامل آفتابگیر باشد. برای مناطق شمالی ، بسیار مهم است که مکان مورد نظر برای کاشت گوجه ، روزانه حداقل ۶ ساعت نور خورشید را دریافت کند. برای مناطق جنوبی ، کمی سایه در بعد از ظهر ، گوجه فرنگی را از آفتاب شدید ظهر محافظت می کند و به رشد آن کمک می کند.

گوجه فرنگی در بسیاری از انواع مختلف خاک رشد خواهد کرد ، اما باید آب آن خاک به خوبی تخلیه شود و هرگز از آب استخر برای آبیاری آن استفاده نشود. آنها در خاک اسیدی با ph 6.2 تا ۶٫۸ رشد بهتری خواهند داشت.

 

زمان کاشت گوجه فرنگی

بسیاری از باغداران کاشت گوجه فرنگی را از طریق گیاهان کوچک یا پیوندهایی که از گلخانه یا نهالستان خریداری میکنید آغاز می کنند ، زیرا این کار برای افراد مبتدی ساده تر از کاشت از طریق دانه و بذر است.

اما اگر گوجه فرنگی را از طریق دانه و بذر پرورش می دهید ، ۶ تا ۸ هفته قبل از میانگین تاریخ آخرین یخبندان در داخل خانه شروع کنید.

نهال را پس از آخرین یخبندان بهار هنگام گرم شدن ، در خاک قرار دهید .

قبل از پیوند

دو هفته قبل از کاشت گیاه گوجه فرنگی خود در خارج از منزل ، خاک را به عمق حدود یک پا حفر کنید و به پای آن کود حیوانی و کمپوست بریزید.

قبل از کاشت نهال ها یا پیوندها در باغ ، آنها را به مدت یک هفته به محیط بیرون عادت دهید. روز اول به مدت چند ساعت گیاهان جوان را در خارج از خانه در سایه قرار دهید ، به تدریج میزان زمانی که گیاهان در خارج از محیط خانه قرار دارند را افزایش دهید تا مقداری از نور مستقیم خورشید را دریافت کنند .

زمان کاشت گوجه فرنگی

در زمان کاشت ، حاٸل ها و قفس گوجه فرنگی را در خاک قرار دهید تا ریشه آن بعدها دچار آسیب دیدگی نشود. استفاده از حاٸل ، باعث می شود میوه گوجه فرنگی با فاصله از سطح زمین رشد کند ، در حالی که استفاده از قفس به گیاه اجازه می دهد تا خود را به صورت صاف نگه دارد.

برای تیرچه ، از یک ستون محکم به ارتفاع حداقل ۸ پا و قطر ۱ اینچ استفاده کنید. ستون را طوری انتخاب کنید که حدود ۱ تا ۲ پا در عمق خاک فرو رود و حدود ۴ اینچ از سطح زمین بالاتر باشد.

کاشت گوجه پیوند شده

در حدود ۱۵۰۰ گرم از کود کامل مانند ۵-۱۰-۵ ، ۱۰-۱۰-۱۰ یا ۶-۱۰-۴ در ۱۰۰ فوت مربع از فضای باغ استفاده کنید. از کودهایی که حاوی میزان بالایی نیتروژن هستند مانند آن دسته از کودهایی که برای چمنزارها توصیه می شود ، استفاده نکنید.

استفاده بیش از حد از نیتروژن ، باعث رشد شاخه ها خواهد شد اما شکوفه و میوه دادن را به تاخیر می اندازد.

پیوند گوجه فرنگی را به اندازه ۲ پا از گیاهان کوچک بوته ای یا گیاهان بزرگتری که به وسیله حاٸل حفظ نشده اند ، در زمین بکارید . در صورتی که گیاهان بزرگتر بوسیله حاٸل حفظ نشده اند ، پیوند گوجه ها را در حدود ۳ تا ۴ پا از گیاهان بزرگتر فاصله دهید. بین ردیف ها ۴ پا فاصله بگذارید.

شاخه پایین روی پیوندها را کمی هرس  کنید و ریشه را در عمق بیشتر بکارید تا بقیه برگهای باقی مانده دقیقاً بالای سطح خاک قرار بگیرند.

اگر پیوندهای شما پایه دار هستند ، می توانید این مسٸله را با قرار دادن دو سوم گیاه در خاک ، که شامل برگ های موجود در قسمت پایین می باشد ، برطرف کنید.

به خاطر داشته باشید که بعد از کاشتن گوجه پیوند شده ، آن را به طور کامل آب دهید تا ریشه و خاک به خوبی با یکدیگر در تماس باشند و از پژمردگی آن جلوگیری شود.

برای جلوگیری از خشک شدن بیش از حد برگها ، باید گوجه های پیوند شده به مدت یک هفته در سایه قرار بگیرند سپس در باغ کاشته شوند.

 

گوجه فرنگی در حال رشد در گلدان یا جعبه

از گلدان یا ظروف بزرگی با سوراخ هایی در ته آنها جهت تخلیه آب استفاده کنید.

از خاک سست که آب به راحتی در آن جریان داشته باشد استفاده کنید. به شما توصیه می کنیم از مخلوط  خاک گلدانی مناسب به همراه مواد آلی اضافه شده استفاده کنید .

در هر گلدان یک گیاه گوجه فرنگی بکارید. از میان انواع بوته ها یا کوتوله ها انتخاب کنید. بسیاری از گوجه های گیلاسی در گلدان ها به خوبی رشد می کنند.کاشت گوجه فرنگی در گلدان

انواع بوته های بلندتر ممکن است به حاٸل نیاز داشته باشند.

گلدان را در مکانی قرار دهید که در طول روز ۶ تا ۸ ساعت از نور آفتاب به طور کامل بهره برد .

خاک را مرطوب نگه دارید. خاک گلدان و جعبه ها ، سریعتر از خاک باغ خشک می شوند ، بنابراین روزانه آنها را بررسی کنید و در صورتی که به آب بیشتر نیاز دارند، به آنها آب بدهید .

 

مراقبت از گیاه گوجه فرنگی

آبیاری

چند روز اول که نهال گوجه فرنگی یا گوجه پیوند شده را کاشته اید به خوبی آنها را آبیاری کنید .

در طول فصل رشد به خوبی آنها را آبیاری کنید . حدود ۲ اینچ در هفته در طول تابستان. برای داشتن ریشه ای قوی آنها را به طور عمیق آبیاری کنید .

در اوایل صبح آبیاری کنید . این امر ، رطوبت لازم را به منظور نجات دادن گیاه در طی یک روز گرم به آنها خواهد داد. از آبیاری در اواخر بعد از ظهر یا عصر خودداری کنید.

 

آب یاری

 

پنج هفته پس از پیوند برای حفظ رطوبت و کنترل علفهای هرز به آنها کود گیاهی بدهید یا با لاشبرگ بپوشانید. کود دادن همچنین از پخش شدن برگهای موجود در قسمت پایین گوجه فرنگی روی خاک جلوگیری می کند. بعد از اینکه خاک فرصتی برای گرم شدن داشته باشد ، ۲ تا ۴ اینچ مالچ آلی مانند کاه ، یونجه یا تراشه پوست درخت را به پای آن بریزید.

برای کمک به گوجه فرنگی در طی دوره های خشکسالی ، مقداری سنگ صاف پیدا کرده و هر یک را در کنار هر گیاه قرار دهید. سنگ ها مانع از تبخیر شدن آب موجود در خاک می شوند.

 

کود دادن و حاصلخیز کردن

آب دادن به همراه محلول کود آغازگر ، به ریشه زایی اولیه گیاه کمک می کند.

گیاهانی که با کود یا کمپوست هر دو هفته یکبار تغذیه می شوند ، وقتی قطر میوه های گوجه فرنگی آنها به ۱ اینچ رسید ، شروع به رسیدن می کنند.

گیاهانی که با کود نیتروژن دار تغذیه میشوند ، به شما کمک می کنند تا گیاه را در طول روند رشد مشاهده کنید .در حدود ۵۰۰ گرم نیترات آمونیوم (۳۳-۰-۰) ، به فاصله هر صد پا در هر ردیف در بازه های زمانی زیر استفاده کنید:

۱ تا ۲ هفته پس از اینکه اولین میوه ها کاشته می شوند

۲ هفته پس از برداشت اولین میوه رسیده وکود دادن و حاصل خیزی

۶ هفته پس از برداشت اولین میوه رسیده.

در صورت استفاده از حاٸل ، از سیم نازک یا جورابی از جنس پلاستیک استفاده کنید تا ساقه گوجه فرنگی را در قسمت حاٸل محکم نگه دارید. از بین بردن مکنده ها (ساقه های جانبی) با هرس کردن آن ها در قسمت بالای دو برگ اول ضروری است.

در صورت نگهداری گوجه فرنگی با قفس سیمی ، مکنده ها نیازی به حذف ندارند. (این کار باعث می شود گیاه بیشتر بارور شود.)

علفهای هرز

در جایی که از مالچ(کود گیاهی یا لاشبرگ) استفاده نمی شود ، گیاه گوجه فرنگی خود را در عمق کم کشت کنید تا علفهای هرز را زمانی که هنوز کوچک هستند ، از بین ببرید. از علف کش ها می توان در مزارع بزرگ گوجه فرنگی استفاده کرد اما در باغ کوچکی که فقط چند گیاه از محصولات مختلف دارد ، چندان کاربردی نیست.

 

آفات / بیماری ها:

گوجه فرنگی مستعد ابتلا به آفات حشرات بخصوص کرم های بید و مگس های سفید است.

لیت بلایت ، یک بیماری قارچی است که می تواند در هر بخشی از فصل رشد گیاه رخ دهد. باعث ایجاد لکه های خاکستری و کپک زده روی برگها و میوه ها می شود که بعدها به رنگ قهوه ای تبدیل می شوند. این بیماری توسط آب و هوای مرطوب مداوم گسترش یافته و پشتیبانی می شود. در زیر برگ ها لکه های سفید قارچی مابین بافت سالم و بافت نکروزه برگ بوجود می آیند . علائم روی دمبرگ و ساقه مشابه است و در انتها منجر به مرگ گیاه می شود.

موزائیک ویروس باعث می شود برگها از شکل طبیعی خارج شوند و باعث متوقف شدن رشد گیاه و باریک و پیچیده شدن برگها شده و همچنین باعث آسیب دیدگی جدی گیاه شوند . متاسفانه گیاهان آلوده را باید از بین ببرید (اما آنها را در گلدان کمپوست خود قرار ندهید).

ترک خوردگی: هنگامی که رشد میوه خیلی سریع باشد ، پوست دچار ترک خوردگی می شود. این حالت معمولاً به دلیل آبیاری نابرابر یا رطوبت نابرابر ناشی از شرایط نامساعد آب و هوایی اتفاق می افتد. با آبیاری و کود دهی مرتب ، سطح رطوبت را ثابت نگه دارید.

 

نحوه برداشت گوجه فرنگی

گوجه فرنگی خود را تا حد امکان بر روی نرم ساقه بگذارید. اگر قبل از رسیدن ، جدا شده و بیفتند ، آنها را با ساقه رو به بالا ، درون یک کیسه کاغذی قرار دهید و در مکانی خنک و تاریک نگهداری کنید

هرگز گوجه فرنگی را روی طاقچه پنجره رو به آفتاب قرار ندهید تا برسد. آنها ممکن است قبل از رسیدن فاسد شوند!

صرف نظر از اندازه ، یک گوجه فرنگی برای چیدن زمانی مناسب است که کاملا سفت و به رنگ قرمز باشد ، اما مقداری رنگ زرد در اطراف ساقه باقی می ماند . اگر گوجه فرنگی نارنجی ، زرد یا هر رنگ دیگری را پرورش می دهید ، منتظر بمانید تا گوجه فرنگی به رنگ مناسب و دلخواه شما درآید .

اگر گیاه گوجه فرنگی شما هنوز میوه دارد ، وقتی اولین یخبندان شدید شروع می شود ، کل گیاه را جمع کنید و آن را وارونه در زیرزمین یا پارکینگ آویزان کنید. به محض اینکه گوجه ها می رسند، آنها را بچینید.

نحوه برداشت گوجه فرنگی

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *